Приградски аутобуси више неће пролазити кроз центар Ниша?

У циљу модернизације јавног превоза, Град Ниш припрема нови модел организације градског и приградског саобраћаја. Предлог подразумева бројне измене које би требало да побољшају квалитет превозне услуге за све грађане. Израда Студије јавног градског и приградског превоза путника на територији Града Ниша налази се у завршној фази, па су у току свакодневни састанци са грађанима, председницима месних заједница и представницима савета грађана са територије свих градских општина. Члан Градског већа Милош Ђорђевић води разговоре и заједно са тимом који израђује стратегију представља предлог свим представницима општина, посебно када је реч о приградском саобраћају и селима. Ови разговори односе се на све градске општине, осим Медијане, обзиром да на територији ове општине нема села.

„Ми у разговорима са представницима месних заједница представљамо нови концепт и разговарамо са грађанима о томе да ли је он за њих прихватљив. Идеја је да се формирају терминуси, на територији града, тако да приградски аутобуси више не пролазе кроз центар града. На пример, у Нишкој Бањи би сви аутобуси који долазе из Островице, Сићева и тог дела града долазили до бање, где би путници преседали и настављали пут ка центру“, казао је Милош Ђорђевић, члан Градског већа.

Фото Град Ниш

Он додаје да би се на тај начин смањило загађење ваздуха и број возила која пролазе кроз центар града, а истовремено би био обезбеђен већи број полазака за сеоска подручја, јер би се скратила километража, односно више не би долазило до дуплирања вожњи до приградске аутобуске станице.

У наредним данима биће настављени разговори са грађанима како би се дошло до најбољих решења за суграђане и госте града. Студију кровно са сарадницима израђује Академија техничко-васпитачких струковних студија из Ниша. Рок за израду студије, која се ради у три фазе, је 18. август ове године.

Подсећања ради, јавни градски превоз у Нишу бесплатан је од 1. јула прошле године, а према најавама градоначелника Ниша Драгослава Павловића тако ће остати и убудуће. Наредни период биће посвећен консултацијама са грађанима и усаглашавању предлога, након чега ће бити познато како ће изгледати будући систем градског и приградског превоза у Нишу.

Снежана Лазић