Велики инфраструктурни радови у Нишу – ширење топловодне мреже

У Нишу су почели радови на изградњи новог топловода у Зетској улици, чиме је започет значајан пројекат проширења топловодне мреже и топлификације овог дела града. Циљ инвестиције је унапређење енергетске ефикасности, смањење загађења и стварање услова за прикључење нових корисника на систем даљинског грејања.

Почели су радови у улици Зетској, али неће бити радова само у Зетској улици на изградњи новог топловода наше „Градске топлане“, већ и у улицама које се протежу источно од Зетске а то су Љубе Дидића, Љубе Ненадовића, Војислава Илића, др Миодрага Лазића. Одабрали смо овај кварт који се налази између нашег парка Чаир и Хитне помоћи, тачније новог Клиничког центра, и нове зграде новог нишког породилишта за коју би требало да полажемо камен темељац у блиској будућности, током овог лета. Одабрали смо овај кварт за топлификацију као први кварт који ће током 2026. године да буде топлификован, и сматрамо да је ово кварт који има доста објеката у изградњи. Ту је одређен број грађевинских дозвола већ издат али постоје и захтеви за издавање грађевинских дозвола и биће потребе за прикључењем нових корисника. Наравно, циљ је тај да се смањи емисија штетних гасова, да се повећа енергетска ефикасност објеката, да људи одустану од котлова на дрва и на угаљ и да се вежу на нашу нишку „Градску топлану“, која и иначе претходних година показује изузетне резултате и заиста напредује у свом раду. Поред  бројних ревитализација постројења у самој „Топлани“, поред ревитализација котлова, ми смо имали и проширење мреже, а ово проширење које започињемо у Зетској ће бити значајније јер ће се протезати чак до новог Клиничког центра, најављује градоначелник Драгослав Павловић.

Молим грађане за стрпљење, мораће да буде Зетска улица затворена, али оно што нам је у плану да урадимо сутра са Зетском је компетно реновирање, рехабилитација улице како се то стручно назива јер ће овде у Зетској да се мења и водоводна мрежа и канализациона мрежа, и заменићемо читавом дужином ову ограду која је стара и зарђала, то је ограда помоћног терена Радничког, и то је фактички улаз у наш спортски комплекс Чаир. Читав овај крај ће на тај начин да доживи једну рехабилитацију, скоро смо мењали део ограде на школи „Др Миленко Хаџић“, и имамо наставак уређења парка Чаир, које ће бити вероватно када се буде заокружила јавна набавка, негде тамо крајем лета, почетком јесени започета, тако да ће читав овај крај бити снажно реконструисан. Зато молим људе за мало стрпљења јер лети се изводи  највећи број радова, већ се виде смањене гужве у граду јер су људи отишли на одморе. Ово је право време, када због смањеног саобраћаја можемо да затворимо овако значајне саобраћајнице као што је Зетска улица. Још једном све похвале за „Градску топлану“, у право време, на прави начин иако је рок завршетка радова како стоји у уговору 60 дана, они ће да се потруде да то буде готово за две недеље, и негде у првим данима јула Зетска улица ће поново бити отворена за саобраћај, истиче градоначелник Ниша Драгослав Павловић.

Завршетком радова и ширењем топловодне мреже, становници овог дела Ниша добиће квалитетније и ефикасније грејање, док ће град направити још један корак ка смањењу емисије штетних гасова и унапређењу комуналне инфраструктуре.

Снежана Лазић